Mali Müşavir Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

İşverenler Muhasebeci & Mali Müşavir Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Mali müşavir ve muhasebeci hizmetlerinin bazı önemli özellikleri bulunmaktadır. Örneğin;

  • Bu finansal hizmetler soyuttur. Dolayısıyla, alınan hizmetin ne derece kaliteli olduğunu anlamak çok kolay değildir.
  • Kaliteyi, hizmeti sunan mali müşavir ve onun personeli belirler.
  • Hizmet esnasında yapılan hata ve ihmallerin ortadan kaldırılması, düzeltilmesi, ve hizmetin yeniden sunulması çok güçtür.
  • Müşterilerin “numune mal” gibi bir “örnek hizmet” bulmaları olanağı çok sınırlıdır.
  • Hizmetin stoklanması söz konusu değildir. Müşteri talebi, mali müşavirin sunum kapasitesini aştığı taktirde bazı müşteriler yeterince hizmet alamayacağından hayal kırıklığı yaşamaları mümkündür.
  • Hizmet sunumu aracısız gerçekleşeceğinden mali müşavir veya muhasebeci çalıştırdığı ekip ve personelin eğitimi, tecrübesi, sayısı ve kalitesi son derece önemlidir. 

Mükellef Mali Mişavirden Ne İstemeli ve Neden Memnun Kalmalı?

Sözleşme yapılan mali müşavirden öncelikle mevzuata uygun işlem yapması ve vergisel yükümlülükler konusunda doğru bir biçimde bilgilendirme ve yönlendirme yapması istenmelidir.

Diğer taraftan iyi bir mali müşavir, işletmenin belge akışını kolaylaştırır, raporlama hedefli mali tabloları hazırlar, finansal analiz ve mali duruma ilişkin yorum ve önerilerde bulunur.

Mükellefler bu ve benzeri hizmeti veren mali müşavirleri seçmelidirler.

Fiyat Rekabeti Yapan Değil Kalite Artırarak Rekabet Yapan Muhasebeci Tercih Edin.

Mali müşavirin verdiği hizmet için talep ettiği fiyat, kalitesinin de simgesi olabilir. Sunduğu hizmeti çeşitlendiren, örneğin; mükelleflerine ekonomi, sektör ve işletmenin mali durumunu etkileyecek konular hakkında bilgi sunan bir mali müşavirin daha yüksek fiyat talep etmesi normaldir.

Mali müşavirlik işletmesinde maliyetler sunulacak hizmette en önemli maliyet “bilgi” dir. Ücret farklılıkları da en fazla bu noktada ortaya çıkar. Mali müşavir, vereceği hizmetler için çeşitli dergileri, gazetelerdeki haberleri, bilimsel yazıları v.b. izlemek zorundadır. Bu, en temel maliyettir.

Kaliteye bağlı olarak istenen ücret, mükellefe sunulacak “değer” ile doğrudan ilgili olmalıdır. Bilimsel ve hukuki bilgisi yüksek olan mali müşavir, “ücretini hak eden” müşavirdir.

Mali Müşavirin Personel Kalitesi de Araştırılmalı

Personel, mükellef tatmininin en önemli aracıdır. Mükelleflerin çalışacakları mali müşavirlerin personellerinin kalitesi konusunda da araştırma yapmalıdırlar.

Hizmeti yerine getiren ve sunan, işyerinde ne denli huzurlu ve mutlu olursa, bu özelliklerini iş verimliliği olarak yansıtır. O halde mükelleflerin sadece mükellef tatmini değil, personel tatmini üzerinde duran mali müşavirleri tercih etmelerinde fayda vardır.

Mükellefler çalışacakları mali müşavirin personeli ile ilgili şu sorulara cevap aramalıdır:

  • Büroda yeterli sayıda personel var mı?
  • Personelin mesleki eğitimi yeterli mi?
  • Personele yetki devri yapılmış mı?
  • Mali müşavir personelini motive edebiliyor mu?

Müşavirlik Bürosunun Fiziksel Varlıklarını ve Teknoloji Altyapısını Değerlendirin.

Müşavirin bürosunun temizliği, düzeni, büro donanımı, kullanılan makine ve techizat, personelin giyimi vb. hususlar, mali müşavirin işine verdiği değerin aynasıdır.

Mali müşavirin bilgisayar programlarına olan hakimiyeti ve işinde bunları kullanma becerisi de yaptığı hizmetin kalitesini artırır.

Mükelleflerin bu ve benzeri konularda araştırma yaparak çalışacakları mali müşaviri seçmeleri uygun olacaktır.

Mali Müşavir İşini Yaparken Hangi Süreçleri Uyguluyor? Gözlemleyin.

Mali müşavir hizmetini yerine getirirken doğruluk, hız ve zamanlaması önemlidir. Örneğin, beyannamelerin doğru zamanda teslim edilmesi, kayıtların doğru ve düzenli yapılması, raporlamaların dönemleri geçmeden sunulması gibi hususlarda, diğer mali müşavirlere göre daha iyi olan mali müşavirler tercih edilmelidir.

  
2343 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın